Z czego są wykonane karty ekologiczne i dlaczego warto wybrać opcję eko?
Jak podaje Copernicus, serwis monitorowania środowiska morskiego, co roku do oceanów trafia średnio 8 milionów ton odpadów plastikowych! Kolejne tony zalegają w lasach, na plażach, w parkach, na ulicach, wysypiskach śmieci…
I chociaż w skali globalnej tylko około 9% plastiku zostaje poddane recyklingowi, to nawet mała zmiana może zrobić ogromną różnicę i pomagać dbać o planetę. Jakie rozwiązania wprowadzili producenci kart, aby zminimalizować zużycie plastiku? Dowiedz się, czym są karty eco-friendly!
Dlaczego wybierając karty, warto postawić na rozwiązania ekologiczne?
Przede wszystkim ekologiczne karty są nie tylko trwałe, ale także biodegradowalne i kompostowalne – gdy przestaną być potrzebne, można poddać je recyklingowi wraz z innymi odpadami domowymi. Ich utylizacja (nawet gdy zostają spalone) nie uwalnia szkodliwych gazów czy toksyn, a do produkcji wykorzystane są bezpieczne dla człowieka i natury materiały. Takie rozwiązania są coraz popularniejsze – decydują się na nie m.in. popularne banki.
Spójrzmy na kilka drastycznych statystyk:
- tylko w Wielkiej Brytanii każdego roku na wysypiska śmieci trafia kilka tysięcy ton plastikowych kart;
- wyprodukowanie jednej plastikowej karty pochłania około 21 g węgla;
- plastik rozkłada się od 50 do nawet… 600 lat!
Na szczęście świadomość ekologiczna rośnie, a wraz z nią popularne stają się rozwiązania eco-friendly, także w branży kartowej. Produkowanie i kupowanie przyjaznych dla środowiska blankietów pozwala zmniejszyć ilość plastiku, obniżyć ślad węglowy, ograniczyć emisję odpadów, a przede wszystkim jest przykładem społecznego zaangażowania.
Z czego wykonane są karty ekologiczne?
Gdy zajrzysz do swojego portfela, znajdziesz w nim na pewno kilka rodzajów kart – bankowe, wizytówki, legitymacje, karty rabatowe, stałego klienta, podarunkowe… Pewnie większość z nich wykonana jest z PVC, czyli tworzywa sztucznego, cenionego za wytrzymałość, lekkość oraz łatwość w obróbce czy barwieniu.
PVC ma jednak sporą wadę – jeśli karty nie zostaną odpowiednio zutylizowane, mogą być szkodliwe dla środowiska. Ich ekologiczną alternatywą są blankiety wykonane z innych materiałów – trwałych, ale i bezpiecznych dla planety.
Karty papierowe
Jakiś czas temu francuska marka Evolis wprowadziła do swojego asortymentu nowość – karty papierowe, które według badania LCIE Bureau Veritas obniżają 8 z 9 szkodliwych wskaźników środowiskowych.
Karty zostały wykonane z włókien celulozowych (drzewnych) i nie zawierają tworzyw sztucznych. Papier wykorzystany do ich produkcji jest materiałem naturalnym i odnawialnym, pochodzącym z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony. W środowisku naturalnym ulega biodegradacji w ciągu kilku miesięcy, a karty można wyrzucić do pojemników na surowce wtórne. Co więcej, karty od Evolis posiadają etykietę FSC (Forest Stewardship Council) oraz spełniają normę kompostowalności EN 14995 (por. EN 13432).
Papierowe karty są nie tylko bezpieczne dla środowiska, ale i zapewniają najwyższą jakość wydruku. Najlepiej sprawdzą się do zastosowań krótkoterminowych (np. na eventy, koncerty, jako identyfikatory dla gości) czy jako blankiety, które nie są narażone na uszkodzenia mechaniczne, np. karty podarunkowe.
Karty z kartonu
Kolejna propozycja to karta wyprodukowana z obustronnie powlekanego kartonu. Na tzw. ECO PAPER można zastosować personalizację wydruku, hotspamping, coldstamping, lakier z efektem, a nawet pasek magnetyczny!
Świetnie sprawdzą się do wydruku wizytówek, kart lojalnościowych, członkowskich, czy identyfikatorów bagażowych i mogą być uzupełnione o ekologiczne zawieszki czy koperty.
Karty z przetworzonej trawy
Karty graspaper wykonane są na bazie przetworzonej trawy, co czyni je jeszcze bardziej ekologicznymi niż blankiety wyprodukowane z papieru!
Graspaper to materiał biodegradowalny i kompostowalny, który wciąż wygląda estetycznie i pozwala na wydruk tekstów i grafik w wysokiej rozdzielczości.
Karty z recyklingowanego PVC
Chcąc zachować wszystkie zalety PVC, a jednocześnie poszukując przyjaznych dla środowiska, zrównoważonych rozwiązań, warto postawić na karty z recyklingowanego tworzywa sztucznego.
Takie blankiety zostały w 100% wyprodukowane z PVC, który pochodzi z odzysku. Gdy karta przestanie być wykorzystywana, może ponownie trafić do recyklingu – i tak nawet do 8 razy bez straty na jakości materiału!
Karty z ekotworzywa
Kolejna korzystna dla środowiska propozycja to ekologiczne PVC – karty wykonane są z soli morskiej i ropy naftowej. Taka kombinacja sprawia, że gdy blankiet zostanie pozostawiony w kompoście organicznym, ulega degradacji – zwłaszcza w środowisku bogatym w drobnoustroje. Karty mogą być także przetwarzane na materiały wielokrotnego użytku, jak i spalane w spalarniach odpadów komunalnych.
Nawet proces produkcji takich kart pozwala minimalizować negatywny wpływ na planetę – w porównaniu z takimi tworzywami, jak poliwęglan, ABS czy PET, potrzebna jest mniejsza ilość energii i ropy naftowej, a efekt ma mniejszy wpływ na globalne ocieplenie.
Bądź eko lub… kupuj i użytkuj rozważnie!
Skoro na rynku dostępnych jest tak wiele ekologicznych rozwiązań, to czy wybór kart wykonanej z PVC to grzech? Ekologiczne materiały – zwłaszcza recyklingowane PVC – to wybór trwały i estetyczny. Nie wszystkie z nich dają jednak tak wiele opcji kodowania czy zdobienia jak karty plastikowe.
Jeśli wybierzesz blankiety wykonane z PVC, zadbaj o ich świadome użytkowanie. Przede wszystkim zadbaj o laminowanie karty lub przechowuj ją w etui, aby była odporna na zarysowania, czy pęknięcia i dzięki temu służyła jak najdłużej.
Gdy karta przestanie być potrzebna, wyrzuć ją do odpowiedniego kontenera, aby plastik mógł zostać poddany recylingowi. Dobrym rozwiązaniem są też karty wielokrotnego zapisu, aby dane można było zmazywać i wypełniać nowymi informacjami (zamiast za każdym razem drukować nowy blankiet). Jeśli z kolei potrzebujesz identyfikatorów dla gości, a karta nie musi zostać zaprogramowana, zdjęcie czy tekst wydrukuj na ekologicznym materiale.
To tylko kilka wskazówek, które jednak pozwolą Ci redukować koszty, a przede wszystkim – zadbać o planetę. Jeśli chcesz porozmawiać o kartach ekologicznych, odezwij się – odpowiem na Twoje pytania oraz pokażę Ci przykłady eko blankietów!